وب سایت نی ریز امکان مطالعه عمیق تاریخ ادیان بابی و بهائی در شهر نی ریز واقع در  استان فارس را به خوانندگان ارائه می کند . این دید نمای تازه ای از وقایع تاریخی و فضای اجتماعی و فرهنگی و اوج روحانی و معنوی پیروان حضرت باب و بهاء الله را در روزهای اولیّه امر بابی و بهائی نمایان و آشکار می سازد .

این  وب سایت مکمّل و ادامۀ کتاب " صبح بیداری " نوشته دکتر حسین عهدیه  است که شامل تاریخ دیانت بابی و بهائی در شهر نی ریز می باشد .

یکی از منابع تاریخی که از آن استفاده شده جزوه خاطرات ملامحمد شفیع نی ریزی است که به دستور حضرت بهاء الله بیش از 150 سال پیش به زبان فارسی نوشته شده و تا حال در دسترس همگان نبوده است . در تاریخ لمعات الانوار  نبیل زرندی ،  خوانندگان را به این جزوه تاریخی هدایت می کند . در این جزوه حوادث پرآشوب نی ریز در سالهای 1853‪-1850‬ شرح داده شده  ، که ملا محمد شفیع ناظر بسیاری از این وقایع بوده است .

این وب سایت با الواح متعدده از حضرت بهاء الله و حضرت عبدالبهاء خطاب به احبای ستمدیده نی ریز و اجداد دکتر عهدیه مزیّن گشته است . زیبائی و وضوح و تلاوت این الواح با استفاده از متدهای جدید زینت بخش این وب سایت می باشد  . آثار "میرزا احمد نی ریزی " که یکی از خطاط های مشهور قرن هیجدهم  و تاریخ شیخ بهائی " نی ریز شورانگیز" نیز دراین وب سایت درج گردیده است .

برای مشاهده این سایت و آگاهی بیشتر درباره نی ریز و اهمیّت آن در تاریخ دیانت بابی و بهائی روی لینک های سمت چپ کلیلک کنید.

  Copyright © 2023 by Hussein Ahdieh. All rights reserved.